
AK UČÍTE MARKETING, MUSÍTE AJ AIčko 🙏
Nedávno sme mali v agentúre stážistov. Nádejných budúcich grafikov s pekným portfóliom a veľmi príčetným vystupovaním. Úprimne sme sa z toho tešili, lebo veď vždy je to osvieženie a chalani boli od prvého dňa super.
Menej super už ale bola ich odpoveď na otázku či v škole promptia viac cez Nano Banana, GPT alebo stále používajú Midjourney. A teda ukázalo sa, že tooly na generovanie obrázkov celkovo veľmi nepoužívajú, pretože ich učitelia to "neuznávajú".
Darmo, stará škola. :))) A ešte aj zbohom zdravý rozum. 🥲
Všetci poznáme podpisovanie zažltnutej učebnice s pätnástimi predošlými majiteľmi prívlastkom "zachovalá". Ak sme sa ale doteraz ponosovali nad tým, že systém nestíha reagovať na požiadavky trhu len polohlasne s príchodom umelej inteligencie končí všetka sranda.
Shit is getting real v mnohých odvetviach. Za to naše poviem, že ak marketingové a umelecké školy niečo rýchlo nezmenia, vychovajú generáciu, ktorá bude na trhu práce drahá, pomalá a teda nie veľmi zamestnateľná. AI tool v rukách človeka s expertízou je niečo ako personal junior s nekonečným vedrom elánu a trpezlivosti. Ja sa pýtam, dokedy bude dávať zmysel hajrovať skutočných juniorov? Špeciálne, ak ich bude treba všetko učiť od bodu 0.
Školy sa zasekli v nekonečnej diskusii či študenti pri zadaniach AI náhodou nezneužívajú, a či to nie je podvádzanie. Čo keby sme im radšej ukázali, ako ju kurátorovať? Že pridaná hodnota človeka je stále obrovská, len sa musí naučiť od lopaty presunúť za volant bágra. Že prvý výstup z AI je len polotovar, ktorý treba vedieť analyzovať, challengovať a vylepšiť? Že sa postupne tvorí AI legislatíva a etika, ktorú môže práve mladá generácia pomôcť formovať?
Ach jAI :)