
MAJÚ KREATÍVCI NAOZAJ VYSOKÉ EGÁ? 🙊 ❌
Pár dní dozadu som dočítal knihu Ego Is the Enemy od Ryana Holidaya. Príznačné menu autora by bolo prázdninové čítanie. Opak je pravdou. Celý čas som sa pri nej zamýšľal ako mám veci ja alebo ľudia v mojom okolí. 😳
Často sa hovorí, najmä v spojení s rôznymi súťažami, že ľudia pracujúci v reklame majú vysoké egá. Mojim argumentom na toto vždy bolo, že tľapkanie po pleci na pódiách spravidla stojí na ramenách hodín samoštúdia, nerealizovaných nápadov, prehratých tendrov, negatívnych feedbackov, sklamaní… Že byť kreatívcom v reklamnej agentúre znamená v prvých 2-3 rokoch počúvať na svoju prácu prevažne odmietavé reakcie. Často oprávnené. Niekedy drsné, niekedy obalené v hamburgerovom feedbacku, ktorý je takmer rovnako ťažké prekusnúť. 🥲 Mladý človek uvrhnutý do tohto systému prahne po validácii. Keď sa mu jej konečne dostane, chce viac. S pribúdajúcimi skúsenosťami sa trend začne pomaličky otáčať. Je to ale stále trocha ako byť hokejistom. 🏒 Nech už má človek odohratých koľkokoľvek zápasov, vždy je na neho pripravený vyskočiť gaučový tréner s fundovaným názorom.
Na práci v reklame je najlepšie aj najhoršie zároveň, že dokáže byť strašne engaging. Vie baviť aj pohltiť. Až tak, že na nej postupne postavíme svoju sebahodnotu. O čo vyššie takýto človek lieta pri achievementoch, o to tvrdšie dopadne, keď sa niečo nepodarí. Z Holidayovej knihy si odnášam, že ako neexistuje noc bez dňa neexistuje ani úspech bez neúspechu. Každej uspokojenej ambícii narastú 3 nové hlavy a čím je človek vyššie, tým redší je kyslík na dýchanie. Kľúčom je podľa neho vymeniť vášeň, ktorá je prostredníkom nedočkavosti za trpezlivý zámer. Robiť svoju prácu najlepšie ako vieme bez ohľadu na to, koľko víťazstiev alebo porážok nás po ceste čaká. Isté je, že zažijeme oboje a je len na našom nastavení ako a či ich zvládneme. 🧠
Takže máme my kreatívci naozaj vysoké egá? Vo všeobecnosti asi áno. Trocha je to povahou práce, ktorú robíme a trocha tým, akých ľudí tento job priťahuje. Oveľa viac ako komukoľvek inému ale ubližujú nám samým. 🫠